button stats bikestats.plProfile for meteor2017
TopLista - Wyprawy Rowerowe

statystyka
sobota, 28 listopada 2009
Znikające wsie Puszczy Kampinoskiej
Prowadzony od 1976 roku wykup gruntów na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego, zaowocował znikającymi wsiami. Na jednej z map turystycznych mam nawet zaznaczone oprócz istniejących gospodarstw, także pozostałości zabudowy - to dla tych którzy chcieliby poszukać piwniczek, fundamentów, studni i innych śladów zabudowań.

Wieś Zamość - jednym z lepiej zachowanych śladów gospodarstw są piwniczki. No i najłatwiej je najłatwiej zauważyć wśród krzaków, dopiero potem trafiamy na inne ślady zabudowań. Piwniczki służą obecnie za mieszkanie nietoperzom, natomiast jeśli sa blisko zabudowań, często są strasznie zaśmiecone.Wieś Cisowe - fundamenty.Wieś Zalasek - płotek.Wieś Korfowe - te domy jeszcze niedawno były zamieszkałe.Kłódka, mimo że nie pełni już swojego zadania (mozna wejść przez okno), nadal trwa na posterunku.Patrz pod nogi!Mikro-ogródek.A wyżej tylko las, do samego nieba.


środa, 25 listopada 2009
Na tropach Łosia 2
Uwaga Łoś!Uwaga, uwaga!A tu co? A tu stado kozic kampinowskich.

Ale jest i Łoś. Dwa Łosie, bo co dwa Łosie, to nie jeden, nieszczęścia chodzą parami, a od przybytku głowa nie boli... chociaż co za dużo to niezdrowo.
wtorek, 24 listopada 2009
Na tropach Łosia
Był deszczowy poranek. Niedziela 15 liściopada 2009. Wydawałoby się, że to zwykły dzień, ale w rzeczywistości był to dzień Złazu! Dzień tropienia Łosia!Wsiadłem więc na rower, do sakw zapakowałem narzędzia, suchy prowiant, mokre picie i ruszyłem w drogę. Przejeżdżając przez Kaski, przypomniałem sobie, że zapomniałem kasku rowerowego! Szlag, może Hanka nie wywali mnie z trasy za to uchybienie... ale... przecież w informacji o trasie nie było napisane, że należy mieć kask ze sobą... nie, było napisane że należy posiadać kask, a ja kask posiadam. W domu. I tej wersji zamierzałem się trzymać.Dotarłem do Teresina i tu miałem dylemat gdzie jechać dalej... zwłaszcza że nie chciałem ani przejść, ani wyjść, tylko przejechać.- Przepraszam, pani też na Złaz?
- Nie, do lasu.
- A to świetnie, to ja za panią. A widziała może pani Łosia?
- Tak, siedzi w knajpie z Rudym Włodkiem, Łysym Zenkiem i Kulawym Edkiem.I nie wiem, czy bym dotarł na Złaz, ale właśnie nie nadjechał pociąg z Warszawy, a z niego wyładowali się złazowi rowerzyści.

Złaz zaczęliśmy od wyznaczenia Osi Nart.A potem zagłębiliśmy się w las, bagna, piach... czyli Puszczę Kampinoską.

lavinka: To ruszoffe w środku to ja!Były przeszkody terenowe, a jakże. Był dziurawy mostek... zaczaiłem się przy nim z aparatem, ale niestety wszyscy bezproblemowo przejechali i nikt nie wpadł do kanałku.

Drogi, dróżki i szlaki często się krzyżowały, a na krzyżówkach stały krzyże... ale nikt jakoś się nie zgubił... nuuudy! Chociaż raz prawie nam się udało, ale niestety wiedziałem gdzie dalej jechać i ogon dołączył do peletonu.W odróżnieniu od poprzednich lat, nie jechałem z tabliczką autobusu nocnego... tym razem miałem bandytkę z Pięknej Słonecznej Italii.

A co z Łosiem? No właśnie, od kierownictwa Złazu dostaliśmy zadanie wytropienia Łosia i uwiecznienia go na zdjęciu, by potem przesłać je na Konkurs pozłazowy.

Oto zatem wyniki naszych wysiłków i cztery zdjęcia konkursowe:

Kasia była najwytrwalszym tropicielem Łosia, doskonałe maskowanie sprawiło, że mogła podejść do Łosia bez wzbudzania podejrzeńI udało się! Oto Łoś!Na koniec okazało się, że to my byliśmy największymi Łosiami w tym lesie!A to najwięksi łopaciarze i wujek To Mi pośrodku, co klapniętą łopatkę ma.I to by było na tyle. Na koniec tradycyjnie zdjęcie ogniska, które można sobie ustawić jako tapetę, by w ten sposób zmienić monitor w ciepły kominek. Przyda się na zimne jesienno-zimowe wieczory.Zobacz też:
- galerię na Picasie

Relacje z poprzednich Złazów:
Zobacz jak było na Złazie w poprzednich latach:
- Kap y Noss Winter Expedition 2008
- Łosie w Kampinosie 2007
- Zjazd Harskiego 2006 także jako VideoTrylogia

Kampinoskie tematy:
- Na tropach Łosia 2
- Kanał Łasica
- Puszcza by night
- Kampinos by night
- Geometryczne Centrum Puszczy Kampinoskiej
- Kolory szlaków w Puszczy Kampinoskiej
niedziela, 22 listopada 2009
Kanał Łasica
Został przekopany w drugiej połowie XIX wieku i przyczynił się do obniżenia poziomu wód gruntowych na terenie Puszczy kampinoskiej. Obecnie buduje się na nim jazy by poprawić stosunki wodne, równiez bobry mają w tej akcji swój udział.
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5